0212 579 1600 - info@teknikpatent.com.tr
Teknik Patent
Online Teklif İste Ücretsiz Marka Araştırması
Merkez Ofis
0212 579 1600
Gönderiniz başarıyla tamamlanmıştır.

E-posta adresime gönder

Patent Araştırma Bağlantıları

Patent sistemine yönelen firmalar yaptıkları yenilikleri patent veya faydalı model başvuruları ile koruma altına almadan önce patent araştırmalarını yapmaları önerilir. Patent araştırmaları genel olarak Türkiye’de veya dünyanın başka bir yerinde bir konu hakkındaki patentleri inceleme, rakip firmaların sahip olduğu patentlerin öğrenilmesi ve dolayısı ile teknolojilerinin öğrenilmesi şeklinde olabilir.

Patent araştırmaları ile firmalar kendi çalışma alanlarındaki teknolojileri öğrenebilirler, bu alanların hangi bölümlerinin patent ile korunduğunu, dolayısı ile taklidinin imkansız ve de gereksiz olduğunu öğrenebilir, rakip analizlerini yapabilir ve mevcut durumdan kendilerine çıkış yolu bulabilirler.

Yayınlanan patent başvuruları, verilen patentler ve ilgili teknik bilgiler patent veri tabanlarında derlenmiştir. Bu veri tabanları sürekli güncellenmektedir. Yaklaşık 100 milyon verinin bulunduğu bu veri tabanlarının büyük bölümüne internet ortamında online (çevrimiçi) erişim sağlanmaktadır.

Patent araştırması anahtar sözcükler kullanılarak konu veya firma veya Uluslararası Patent Sınıfları (IPC) bazında yapmak mümkündür.

En basit patent araştırmasını buradan Google Patent Search yapabilirsiniz.

Patent başvuruları, başvuru tarihinden itibaren 18 ay sonra yayınlanır. Bu nedenle, yapılacak araştırmalarda geriye doğru 18 ay içinde yapılan patent başvurularını görmek mümkün değildir.

Aşağıda bulunan linklerden uluslararası patent araştırması yapabilirsiniz;

 

  

Avrupa Patent Ofisi’nin Patent Veri Tabanı olup, Avrupa Patent Başvuruları, Uluslararası Patent Başvuruları ve birçok ülkenin patent ve patent başvurularını içermektedir.

 

 

Dünya Fikri Haklar Örgütü’nün (WIPO) veri tabanı olup, Uluslararası Patent Başvurularını içermektedir.

 

Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi’nin patent ve tasarım veri tabanıdır.

 

Birleşik Krallık Fikri Haklar Ofisi

http://www.ipo.gov.uk/patent.htm

Japonya Patent Ofisi

http://www.jpo.go.jp/index.htm

Almanya Patent Ofisi

http://www.dpma.de/suche/patentdatenbanken.html

Macaristan Patent Ofisi

http://www.hpo.hu/English/

Kore Patent Ofisi

http://www.kipo.go.kr/en/

İtalya Patent Ofisi

http://www.fildata.it/ricercae.htm